Premier League: Arsenal-Chelsea, un meci de-a dreptul nebun

0
307

Greu de recapitulat ce s-a întâmplat, aseară, în derby-ul londonez, disputat pe „Emirates Stadium” (59.379 spectatori), fiindcă rar se poate vedea un asemenea spectacol fotbalistic de maxim suspans. Arsenal (locul 6-38 puncte), cu câteva indisponibilităţi (Olivier Giroud, Laurent Koscielny, Sead Kolasinac, Nacho Monreal, Aaron Ramsey) a primit pe propriul stadion pe Chelsea (locul 4 – 45 puncte) sperând la o victorie extrem de necesară spre a nu pierde trena locului 4, care asigură prezenţa în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor, după ratarea actualei ediţii. Scorul a avut o evoluţie aproape neverosimilă : 1-0 (min. 63 – J. Wilshere), 1-1 (min. 66- Hazard din penalty), 1-2 (min. 84- M. Alonso, aflat la al şaselea gol în Premier League) şi 2-2 (min. 92 –H. Bellerin). Alvaro Morata a ratat în trei rânduri singur cu portarul Cech, ultima dată în minutul 93, fază la care Zappacosta a expediat balonul în transversală, după ce Willian a făcut acelaşi lucru în minutul 84. La conferinţa de presă, Arsene Wenger a reproşat arbitrului Anthony Taylor acordarea penalty-ului pentru Chelsea, readucând în discuţie şi penalty-ul imaginar acordat lui West Bromwich (1-1), la 31 decembrie. I s-a reamintit că arbitrul putea dicta penalty şi pentru Chelsea la o fază cu Maitland-Niles.