Premier League: Sadio Mane, artizanul succesului lui Liverpool

0
463
Liverpool oferă partide cu finaluri incandescente: în Cupa Ligii, cu echipa B, a reuşit prin Divock Origi să egaleze (5-5) în minutele de prelungire (90+4) pe Arsenal, pentru a se impune apoi la loviturile de departajare. Ieri, în deplasare, în partida cu Aston Villa, Liverpool s-a văzut condusă până în minutul 87, prin golul internaţionalului egiptean Hassan Trezeguet, reuşind să egaleze prin A. Robertson, la o centrare a internaţionalului senegalez Sadio Mane şi să marcheze golul victoriei prin acesta din urmă (min. 90+4) la o centrare din corner a lui Alexander Arnold. Sadio Mane are deja 7 goluri marcate în Premier League. Liverpool, prin victoria de ieri, egalează recordul de 28 de puncte, după primele 10 etape de campionat, deţinut de Chelsea (2005-2006) şi Manchester City (2011-2012 şi 2017-2018). Pe Villa Park (41.878 spectatori) Liverpool a avut „adversar” inclusiv… VAR-ul: golul lui Hassan Trezeguet, în urma unei faze fixe, a fost validat, în pofida unei discrete poziţii de offside, în timp ce golul lui Roberto Firmino (min. 29) a fost anulat pentru un offside de… câţiva mici centimetri, deşi imaginile video arătau altceva. În etapa a 12-a de campionat, la 10 noiembrie –duminica viitoare- Liverpool întâlneşte pe teren propriu pe Manchester City.