Liga Campionilor: Barcelona îi poate mulţumi lui Luis Suarez

0
436
Prin dubla sa (min. 58, 85) internaţionalul uruguayan Luis Suarez şi-a salvat echipa de la naufragiu pe Camp Nou (86.141 spectatori) într-o partidă de o frumoasă intensitate. Inter Milano a luat conducerea (1-0 min. 3) prin Lautaro Martinez şi a avut clare ocazii de gol (min. 33, 40 prin Stefano Sensi) în prima repriză, una de coşmar pentru echipa lui Ernesto Valverde. Lipsit aseară de aportul lui Romelu Lukaku, antrenorul italian Antonio Conte a mizat pe un presing sufocant şi rapide contra-atacuri care l-au evicenţiat pe Marc Andre Ter Stegen. O schimbare importantă la catalani după pauză: înlocuirea lui Sergio Busquets cu Arturo Vidal, care i-a dat posibilitatea lui Frankie de Jong să urce mai mult în atac. Lideră în Serie A, neînvinsă, Inter Milano va întâlni, acum, pe Borussia Dortmund, într-o dublă partidă la 22 octombrie şi 5 noiembrie. Cu numai un punct în clasament, italienii sunt într-o situaţie delicată, deşi aseară au făcut o figură extrem de frumoasă. La rândul lor catalanii au în faţă o dublă cu Slavia Praga, considerată echipa cea mai modestă a grupei.