Puştii Craiovei se acomodează cu Liga a III-a

0
450

Într-un amical disputat la Slatina, satelitul Universităţii, format în mare parte din juniori, a cedat cu 1-0 în faţa lui FC Olt

Satelitul Universităţii Craiova a pierdut amicalul disputat sâmbătă dimineaţa pe stadionul „Metalurgistul“ din Slatina contra echipei locale, FC Olt, formaţie care anul trecut s-a retras din campionatul ligii secunde. Singurul gol al întâlnirii a fost marcat de Bobby Verdeș, în minutul 26. Craiovenii au avut o bară la mijlocul reprizei secunde, prin Scarlat. Majoritatea jucătorilor utilizaţi de Daniel Mogoşanu sunt juniori, cu excepţia lui Căle, Scarlat şi Şt. Stancu. La FC Olt a evoluat şi fostul mijlocaş al Universităţii Craiova, din sezonul în Liga a II-a, Gabriel Precup. Gazdele au folosit şi ele o formulă cu mulţi jucători tineri, completată de veteranii Nuno Claro (fost campion cu CFR Cluj) şi Bobby Verdeş, care acum 13 ani marca pentru Ştiinţa în ultima victorie obţinută împotriva Stelei, 3-1 pe “Ion Oblemenco”. Următoarea partidă de verificare a alb-albaștrilor mici va fi vineri, 7 august, de la ora 17, în compania formației CN Dinicu Golescu Câmpulung, fosta echipă a atacantului Ştiinţei, Simon Mazarache. Meciul se va disputa în Trivale, fiind ultimul test înaintea meciului din turul trei al Cupei României, programat pe 12 august.

FC Olt Slatina – Universitatea II Craiova 1-0

FC Olt: Nuno Claro – Șcheau, Gherghe, Dinu, Covalschi – Precup, Căpățână – Ad. Popa, Rogoveanu, Ștefan – Verdeș. Au mai intrat: Anghelina, M. Ion, Giurcă, D. Oprescu, Achim, Bălșanu, E. Stoica, Ilinca, Mihaiu. Antrenor: Dan Oprescu.

Universitatea II Craiova: L. Popescu – Lăzărescu, Ciocoteală, Hreniuc, Drăghici – R. Petre, Dinu, Armășelu, Burlacu – Căle, Jurj. Au mai intrat: Nedeianu – Manea, Șt. Stancu, Iuga, Georgescu, Gârbiță, Scarlat, Ghincea, Cimpoieru, Covrtanovic, Neacșu. Antrenor: Daniel Mogoșanu.