ROMÂNIA – CAMPIOANĂ MONDIALĂ LA U 18

0
318

Finală de vis pentru echipa de junioare a României la handbal feminin,  la Ohrid (Macedonia), în disputa cu Germania: 32-21(15-7).

De la un capăt la altul partida a fost dominată de talentata echipă a României care s-a desprins din start la 7-1, pentru a ajunge în repriza a doua la 23-12 (o diferenţă de 11 goluri). Inhibată pe alocuri, echipa Germaniei şi-a mai găsit cât de cât respiraţia în a doua parte a jocului, dar diferenţa de valoare a fost evidentă în favoarea României. Să menţionăm că antrenorul Aurelian Roşca pregăteşte echipa Craiovei, iar cele mai multe dintre jucătoare provin de la Centrul Naţional de Excelenţă Râmnicu Vâlcea: Alina Ilie, Sonia Vasiliu, Alexandra Dindiligan, Daniela Corban, Maria Roșca şi Lorena Ostase.

Echipa României a obţinut 8 victorii şi o remiză (30-30 cu Danemarca). A mai învins o dată Germania la nivelul grupelor: 27-25. În optimi, sferturi şi semifinale a trecut de Croaţia, Olanda şi Muntenegru. Victoria de astăzi a româncelor este o promisiune tonică pentru handbalul feminin din ţara noastră.