“U” Craiova – Heidenheim 1-0, într-un amical în Austria

0
488

Într-un amical disputat azi, la prânz, în cadrul stagiului de pregătire pe care-l efectuează în Austria, Universitatea Craiova a învins, scor 1-0, la Kematen, formaţia germană FC Heidenheim, care a terminat sezonul trecut pe locul 6 în Zweite Bundesliga. Unicul gol al Şitinţei a fost marcat de Andrei Ivan, din penalty, la ultima fază a primei reprize, după ce Baiaram a fost faultat în careul advers. Oltenii, care evoluat destul de slab, fiind preocupaţi aproape exclusiv de faza defensivă, au mai avut o singură ocazie în repriza secundă, irosită de Alex Cîmpanu, în timp ce nemţii au ratat 4-5 şase mari de gol.

Universitatea Craiova a evoluat în formula: Pigliacelli (85 D. Rusu) – Căpăţână (85 D. Benga), P. Papp (60 Găman), Vl. Screciu (85 B. Brăşfăleanu), B. Vătăjelu (60 N. Bancu) – Al. Mateiu (60 I. Vînă), Al. Creţu (80 David Sala), Gustavo (60 Dan Nistor) – Şt. Baiaram (60 Al. Cîmpanu), E. Koljic (80 M. Danciu), Andrei Ivan (60 Ante Roguljic).

La FC Heidenheim, antrenorul Franck Schmidt a început cu: Müller – Busch, Schöppner, Siersleben, Mainka, Schimmer, Kleindienst, Köther, Theuerkauf, Maloney, Beste. Au intrat: Geipl, Thomalia, Sessa, Pick, Rittmuller, Forenbach, Burnic, Beck, Kuhlwetter, Negele, Keller, Ramusovic, Arslan, Qenaj.

În ultimul meci amical din Austria, echipa antrenată de Laszlo Balint se va duela, pe 6 iulie, de la ora 18, cu formaţia Al Duhail din Qatar. Universitatea Craiova debutează în noua ediţie a Superligii pe 15 iulie, de la ora 21.30, pe „Ion Oblemenco”, împotriva lui Sepsi OSK.