Titlu: Se încheie faza optimilor Mondialului

0
358

Elveţia – Suedia şi Anglia – Columbia sunt cele ultimele meciuri din optimile de finală

Astăzi sunt programate ultimele două optimi de finală ale Mondialului din Rusia, Elveţia – Suedia, de la ora 17, la Sankt Petersburg, şi Anglia – Columbia, de la ora 21, la Moscova, pe stadionul „Spartak”. Suedia şi Elveţia nu s-au mai întâlnit până acum la un turneu final mondial, deşi au 29 de dueluri directe, cu 11 victorii pentru suedezi, 10 pentru elveţieni şi 8 remize. Nordicii au câştigat grupa, după 1-0 cu Coreea de Sud, 1-2 cu Germania şi 3-0 cu Mexic, în timp ce Elveţia s-a clasat a doua, înregistrând rezultatele: 1-1 cu Brazilia, 2-1 cu Serbia şi 2-2 cu Costa Rica. Suedia, care nu-l are pentru meciul de azi pe Sebastian Larsson, ar putea evolua în formula: Olsen – Lustig, Lindelöf, Granqvist, Augustinsson – Claesson, Svensson, Ekdal, Forsberg – Berg, Toivonen. Vladimir Petkovic nu poate conta pe Lichtsteiner şi Schaer, ambii suspendaţi, astfel încât ar putea alinia echipa:  Sommer – Lang, Djourou, Akanji, Ricardo Rodriguez – Behrami, Xhaka – Shaqiri, Dzemaili, Zuber – Drmic.

Unica dispută la un Mondial între Anglia şi Columbia a fost acum 20 de ani, când cele două au fost învinse în grupă de România, iar în duelul direct britanicii s-au impus cu 2-0, goluri marcate de Beckham şi Anderton. Columbia a câştigat grupa la actualul turneu final, după 1-2 cu Japonia, 3-0 cu Polonia şi 1-0 cu Senegal, în timp ce Anglia a terminat a doua, după 2-1 cu Tunisia, 6-1 cu Panama şi 0-1 cu Belgia. Marea problemă pentru „Los Cafeteros” o reprezintă absenţa golgheterul Mondialului din Brazilia, James Rodriguez, accidentat, iar Jose Pekerman l-ar putea trimite ca titular pe atacantul Sevillei, Luis Muriel. Selecţionerul ar putea începe cu: Ospina – Arias, Davinson Sanchez, Yerry Mina, Mojica – Carlos Sanchez, Uribe – Cuadrado, Quintero, Muriel – Falcao. De partea cealaltă, Gareth Southgate şi-a odihnit majoritatea titularilor în derby-ul cu Belgia şi azi i-ar retrimite pe teren pe: Pickford – Walker, Stones, Maguire – Trippier, Dele Alli, Henderson, Young – Lingard, Sterling, Kane.

În sferturi vom avea: Uruguay – Franţa, vineri, de la ora 17, la Nijni Novgorod, Croaţia – Rusia, sâmbătă, ora 21, la Soci, Brazilia/Mexic – Belgia/Japonia, vineri, ora 21, la Kazan, Columbia/Anglia – Suedia/Elveţia, sâmbătă, ora 17.

Spania, out, Croaţia a tremurat pentru calificare

Dacă prima zi a optimilor Mondialului a fost una a golurilor, nu mai puţin de zece în cele două meciuri, a doua zi a fost una a jocurilor decise la lovituri de departajare. După cum a început, cu două goluri în 4 minute, partida Croaţia – Danemarca se anunţa una spectaculoasă, dar a continuat mai precaut decât era cazul şi ocaziile au lipsit până în minutul 115, când Modric putea încheia jocul, dar a ratat penalty-ul obţinut de Kramaric, scăpat singur, după un serviciu al aceluiaşi Modric. La penalty-uri, cei doi portari au fost în prim-plan. Sub privirile tatălui său, legendarul Peter Schmeichel, Kasper Schmeichel a apărat un penalty în prelungiri şi alte două la departajarea de la punctul cu var, dar omologul său, Subasic, a fost pe 3 mingi şi a dus Croaţia în finală. Pentru danezi au transformat penalty-uri Kjaer, Krohn Daehli şi au ratat Eriksen, Schone şi Jorgensen, iar pentru croaţi au punctat Kramaric, Modric şi Rakitic şi au ratat Pivaric şi Badelj.

Mondialul a plecat la drum fără Italia şi Olanda, a pierdut campioana mondială, Germania, după grupe, iar Messi şi Ronaldo au plecat şi ei acasă în startul fazei knock-out, iar Spania a fost şi ea eliminată. Gazda, Rusia, au produs surpriza, după ce s-a apărat acerb timp de 2 ore şi a şutat o singură dată pe poarta ibericilor, din penalty. Antifotbalul a învins pe Lujniki din Moscova, dar şi cu ajutorul centralului Kuipers, care le-a refuzat spaniolilor un penalty, în prelungiri, când Ramos şi Pique au fost faultaţi simultan în careu, dar nici olandezul şi nici VAR-ul n-au îndrăznit să supere gazdele. Ruşii, care au alergat la acest Mondial dubios de mult şi au jucat fotbal sporadic, au avut din start obiectivul de a ajunge la penalty-uri, unde nu au ratat deloc. Pentru Spania au marcat jucătorii de la Barca, Pique şi Iniesta, şi de la Real, Ramos, ratând Koke de la Atletico, surprinzător şi absurd titularizat de Hierro, şi Iago Aspas, de la Celta, cei doi făcându-l erou pe Akinfeev.