Atletism: România, locul al doilea în clasamentul pe medalii la Campionatele Balcanice de juniori

0
125

atletismRomânia a ocupat locul al doilea în clasamentul pe medalii la Campionatele Balcanice de atletism pentru juniori de la Piteşti, cu 10 de aur, 7 de argint şi 9 de bronz (26 în total).

Turcia a ocupat primul loc al clasamentului, cu 11 medalii de aur, 7 de argint şi 9 de bronz, iar locul al treilea a fost ocupat de Grecia, cu 8 medalii de aur, 8 de argint şi 7 de bronz.

Pentru România au câştigat aurul Bianca Anton (400 m), Marina Baboi (100 m, 200 m), Dorin Andrei Rusu (5.000 m), Vanessa Balaci, Andrea Miklos, Diana Volf, Marina Baboi (ştafeta 4×100), Alexandru Tache (triplusalt), Ana Adela Stanciu (aruncarea ciocanului), Nicoleta Iulia Banaga, Cristina Bălan, Maria Scrob, Bianca Anton (ştafeta 4×400). Medalii de argint au obţinut Adrian Garcea (1.500 m), Nicoleta Iulia Banaga (400 m garduri), Diana Ana Maria Ion (triplusalt), Robert Breahnă, Cosmin Pichiu, Ciprian Daroczi, Ștefan Florian (ştafetă 4×100), Andrea Miklos (200 m), Angela Olenici (1.500 m), Răzvan Cristian Grecu (triplusalt), Petre Herman (3.000 m), Alexandru Vlad, Cristian Voicu, David Iustin Năstase, Denis Dobrica (ştafetă 4×400). Medaliile de bronz au fost adjudecate de Ioana Diana Țigănaşu (aruncarea discului), Bogdan Ioan Șitoianu (lungime), Ionuţ Apostu (greutate), Mihăiţă Andrei Micu (aruncarea ciocanului), Violeta Elena Dan (3.000 m obstacole), Cristina Bălan (800 m), Diana Ana Maria Ion (lungime), Izabela Spiridon (5.000 m), Ioana Nesteriuc (heptatlon).

Cea mai bună sportivă a competiţiei a fost Milica Gardasevic din Serbia, care a adunat, conform sistemului IAAF de punctare a performanţelor, 1.121 de puncte pentru performanţa sa de 6,56 m în proba de lungime, la masculin remarcându-se Odysseas Mouzenidis din Grecia, care a primit 1.101 puncte pentru performanţa sa de 19,67 m în proba de aruncare a greutăţii.

Rezultatele de duminică, din a doua zi de concurs:
MASCULIN
Disc
1. Christoforos Genethli (Cipru) 61,35 m
2. Georgios Koniarakis (Cipru) 57,10 m
3. Berke Inaloglu (Turcia) 52,18 m

Săritura cu prăjina
1. Nikolaos Neratzis (Grecia) 5,35 m
2. Dimitris Karagiannis (Grecia) 4,90
3. Dario Prekl (Croaţia) 4,80

200 m
1. Antonio Ivanov (Bulgaria) 21.68
2. Michail Pappas (Grecia) 22.01
3. David Salamon (Croaţia) 22.29

800 m
1. Mehmet Celik (Turcia) 1:58:82
2. Martin Prodanov (Bulgaria) 1:52:03
3. Georgios Miliaras (Grecia) 1:52:04


110 m garduri
1. Mikdat Sefler (Turcia) 14:09
2. Stanivlav Stankov (Bulgaria) 14:22
3. Radin Valcev (Bulgaria) 14:27

Aruncarea suliţei
1. Alexei Oleinic (R. Moldova) 70,34 m
2. Denis Picus (R. Modova) 69,95 m
3. Ummet Degirmenci (Turcia) 68,78 m

3.000 m obstacole
1. Nikolaos Sakis (Grecia) 9:20:14
2. Murat Yalcinkaya (Turcia) 9:20:42
3. Muhammed Celebi (Turcia) 9:21:36

Triplusalt
1. Alexandru Tache (România) 16,04 m
2. Răzvan Cristian Grecu (România) 15,84 m
3. Dimitrios Monopolis (Grecia) 15,81 m

3.000 m
1. Firat Ozkorkmaz (Turcia) 8:46:65
2. Petre Herman (România) 8:47:07
3. Mucahit Bulut (Turcia) 8:49.08

ştafetă 4×400 masculin
1. Turcia (Ahmet Kasap, Sinan Oren, Bayraktar Berkay Calik, Mahsum Kormaz) 3:11:80
2. România (Alexandru Vlad, Cristian Voicu, David Iustin Năstase, Denis Dobrică)
3. Croaţia (Ivan Jakovjlevic, Romano Polic, Hrvoje Neralis, David Salamon)

Decatlon
1. Dobri Stalev (Bulgaria) 6.669 puncte
2. Huseyin Alper Gurses (Turcia) 6.124
3. Marko Culjak (Croaţia) 5.848

FEMININ
200 m
1. Marina Baboi (România) 24.45
2. Andrea Miklos (România) 24.52
3. Aikaterini Laftsi (Grecia) 24.65

Săritura în lungime
1. Milica Gardasevic (Serbia) 6,56 m
2. Eleni Koutsaliari (Grecia) 6,15 m
3. Diana Ana Maria Ion (România) 6,06 m

1.500 m
1. Liliana Gheorghieva (Bulgaria) 4:31:76
2. Angela Olenici (România) 4:33:90
3. Ayse Ecer (Turcia) 4:38:92

Aruncarea greutăţii
1. Alexandra Emilianov (R. Moldova) 15,29 m
2. Kristina Rakocevic (Muntenegru) 14,82 m
3. Maria Magkoulia (Grecia) 14,64 m

110 m garduri
1. Dafni Georgiou (Cipru) 13.96
2. Anais Karagianni (Grecia) 14.05
3. Annja Lukic (Serbia) 14.07

Aruncarea ciocanului
1. Ana Adela Stanciu (România) 61,47 m
2. Niki Naxaki (Grecia) 54,97
3. Merve Ylmazer (Turcia) 53,74

Săritura în înălţime
1. Merve Menkse (Turcia) 1,75 m
2. Sara Lucic (Bosnia&Herţegovina) 1,75 m
3. Panagiota Dosi (Grecia) 1,75 m

3.000 m
1. Semra Karaslam (Turcia) 9:41.11
2. Tamara Micevic (Serbia) 9:41.40
3. Siviya Gheorghieva (Bulgaria) 9:56.78

5.000 m
1. Latife Guneş (Turcia) 17:36:31
2. Katarina Vukancic (Croaţia) 18:03:03
3. Izabela Spiridon (România) 19:03:50

ştafetă 4×400 m
1. România (Nicoleta Iulia Banaga, Cristina Bălan, Maria Scrob, Bianca Anton) 3:43:57
2. Croaţia (Dora Filipovic, Paula Rakijasic, Dolores Cosic, Wanda Haber Zelanto) 3:48:23
3. Bulgaria (Diliana Iorgaciova, Kristina Borukova, Elena Gheorghieva, Liliana Gheorghieva)

Heptatlon
1. Eleni Gkeli (Grecia) 5.257 puncte
2. Buket Katya Orhansayin (Turcia) 4.120
3. Ioana Nesteriuc (România) 4.100