Atletism: România, locul al doilea în clasamentul pe medalii la Campionatele Balcanice de juniori

0
461

atletismRomânia a ocupat locul al doilea în clasamentul pe medalii la Campionatele Balcanice de atletism pentru juniori de la Piteşti, cu 10 de aur, 7 de argint şi 9 de bronz (26 în total).

Turcia a ocupat primul loc al clasamentului, cu 11 medalii de aur, 7 de argint şi 9 de bronz, iar locul al treilea a fost ocupat de Grecia, cu 8 medalii de aur, 8 de argint şi 7 de bronz.

Pentru România au câştigat aurul Bianca Anton (400 m), Marina Baboi (100 m, 200 m), Dorin Andrei Rusu (5.000 m), Vanessa Balaci, Andrea Miklos, Diana Volf, Marina Baboi (ştafeta 4×100), Alexandru Tache (triplusalt), Ana Adela Stanciu (aruncarea ciocanului), Nicoleta Iulia Banaga, Cristina Bălan, Maria Scrob, Bianca Anton (ştafeta 4×400). Medalii de argint au obţinut Adrian Garcea (1.500 m), Nicoleta Iulia Banaga (400 m garduri), Diana Ana Maria Ion (triplusalt), Robert Breahnă, Cosmin Pichiu, Ciprian Daroczi, Ștefan Florian (ştafetă 4×100), Andrea Miklos (200 m), Angela Olenici (1.500 m), Răzvan Cristian Grecu (triplusalt), Petre Herman (3.000 m), Alexandru Vlad, Cristian Voicu, David Iustin Năstase, Denis Dobrica (ştafetă 4×400). Medaliile de bronz au fost adjudecate de Ioana Diana Țigănaşu (aruncarea discului), Bogdan Ioan Șitoianu (lungime), Ionuţ Apostu (greutate), Mihăiţă Andrei Micu (aruncarea ciocanului), Violeta Elena Dan (3.000 m obstacole), Cristina Bălan (800 m), Diana Ana Maria Ion (lungime), Izabela Spiridon (5.000 m), Ioana Nesteriuc (heptatlon).

Cea mai bună sportivă a competiţiei a fost Milica Gardasevic din Serbia, care a adunat, conform sistemului IAAF de punctare a performanţelor, 1.121 de puncte pentru performanţa sa de 6,56 m în proba de lungime, la masculin remarcându-se Odysseas Mouzenidis din Grecia, care a primit 1.101 puncte pentru performanţa sa de 19,67 m în proba de aruncare a greutăţii.