Premieră la o CM! „Reginele” grupelor, calificate in corpore în sferturi

0
253

Faza optimilor de finală ale Cupei Mondiale din Brazilia s-a încheiat, ieri noapte, odată cu disputarea partidelor Argentina – Elveţia şi Belgia – SUA, câştigate, pe muchie de cuţit, în prelungiri, de primele formaţii. Ceea ce a făcut să asistăm la un fapt fără precedent din 1998 încoace, de la introducerea formatului cu 32 de echipe, în sensul că toate cele 8 câştigătoare de grupe se vor regăsi şi în primele 8 clasate. Mai mult, nici când n-a existat un echilibru atât de pregnant, practic, decât Columbia avansând în sferturi fără emoţii, la acel 2-0 cu Uruguay, rezultat decis încă din minutul 50. Tot cu 2-0 a trecut şi Franţa de Nigeria, însă „cocoşii” şi-au securizat calificarea abia în prelungiri (90+1), după ce avuseseră nevoie de 80 de minute să străpungă defensiva „super-vulturilor”. În timpul regulamentar s-a calificat şi Olanda, nevoită să întoarcă rezultatul meciului cu Mexic în minutele 88 şi 90+3 (scor 2-1). În rest, alături de Argentina, respectiv Belgia, şi Germania a avut nevoie de prelungiri, pentru un 2-1 cu Algeria, în timp ce Brazilia şi uriaşa surpriză Costa Rica au mers chiar până la loteria loviturilor de departajare, contra reprezentativelor statului Chile şi Greciei.

Promisiune respectată

Angel Di Maria nu s-a declarat deloc mulţumit de randamentul său din faza grupelor, la o conferinţă de presă susţinută înaintea meciului Argentinei cu Elveţia, de luni seară, de la Sao Paulo. Omul lui Real Madrid le-a spus însă ziariştilor din „Ţara tangoului” că este sigur că va veni şi momentul lui! Premoniţie sau nu (?), cert este că n-a greşit! Mijlocaşul a dus „Pumele” în sferturile de finală, cu un gol înscris când (118), probabil, Sabella întocmea lista cu executanţii loviturilor de departajare. O pasă perfectă a lui Messi şi un şut la colţul lung au zădărnicit orice efort al lui Benaglio de a-şi păstra poarta imaculată. Până acolo, sud-americanii dominaseră la toate capitolele, numai că, paradoxal, europenii fusesră mai aproape de a debloca tabela. Monumentală rămâne ocazia lui Drmic, din prima repriză! Când, scăpat singur spre poartă, a preferat un lob, pe deasupra şi „moale”, tentativă dejucată facil de Romero. O altă şansă rarismă a elveţienilor, chiar una dublă, a venit după golul lui Di Maria: Dzemaili a luat la ţintă bara, pentru ca apoi, tot el, după ce mingea i-a revenit cu noroc, să tragă alături.

Messi, deşi n-a strălucit, a fost ales din nou omul meciului, cum se întâmplase de fiecare dată şi în grupe. Fază unde a înscris toate 4 din cele 6 goluri ale Argentinei, câte unul cu Bosnia şi Iran şi o „dublă” cu Nigeria.