România, succes la scor în ultimul amical dinaintea debutului la CE

0
349

Naţionala României a repurtat o victorie consistentă, scor 5-1, pe Arena Naţională, împotriva Georgiei, în ultimul joc test susţinut înaintea debutului la turneul final al CE, debut programat vinerea viitoare, contra gazdei Franţa

Tricolorii i-au luat tare pe gruzini şi au condus cu 2-0 încă din minutul 3, după reuşita lui Adi Popa şi autogolul lui Amisulashvili. Nicolae Stanciu a făcut 3-0 (49), cu al patrulea său gol în cinci jocuri în tricoul primei reprezentative. Moţi şi-a înscris şi el în propria poartă (68), pentru ca mai apoi Torje să facă 4-1, în minutul 80. Rezultatul final a fost stabilit de Keşşeru, în minutul 87.

România a aliniat următoarea echipă: Tătăruşanu – Săpunaru, Moţi, Grigore, Raţ – Pintilii (Sânmărtean 84), Hoban (Prepeliţă 64) – Popa (Keşeru 71), Stanciu (Alibec 83), Stancu (Torje 73) – Andone (Chipciu 64). Selecţioner: Anghel Iordănescu.