Leverkusen continuă neînvinsă marşul spre “triplă”

0
214

Continuăm să numărăm partidele fără eşec ale lui Bayer Leverkusen, echipă care a ajuns la 47 de meciuri, toate din acest sezon, fără înfrângere (39 de victorii şi 8 egaluri), după ce a câştigat cu 2-0 pe Olimpico, turul semifinalei Europa League cu AS Roma. Formaţia lui Xabi Alonso au marcat prin Wirtz în minutul 28 şi Andrich în minutul 73. Teoretic, “farmaciştii” mai au 6 meciuri (3 în Bundesliga, finala Cupei Germaniei, returul semifinalei şi finala Europa League) pentru a termina sezonul fără să piardă şi să realizeze “tripla”.

În cealaltă semifinală, Olympique Marseille a remizat pe Velodrome, scor 1-1, cu Atalanta Bergamo. Scamacca a deschis scorul în minutul 11, iar gazdele au egalat prin Mbemba, în minutul 20.