Liverpool şi Real Madrid, împinse în finala Champions League

0
322

Liverpool s-a calificat în finala Champions League, unde o va întâlni pe Real Madrid, pe 26 mai, la Kiev. Cele două echipe au fost practic împinse în ultimul act de arbitri. După ce Real Madrid a avut un drum pavat de “fluieraşi” către finală, Juventus şi Bayern Munchen fiind pur şi simplu furate, a venit rândul lui Liverpool să profite de o “gafă” a arbitrului pentru a o elimina pe AS Roma. După ce pierduseră cu 5-2 în tur, pe Anfield, giallorossi s-au impus cu 4-2 în returul de pe Olimpico, fiind eliminaţi. La scorul 2-2,  arbitrul croat Damir Skomina i-a refuzat echipei lui Eusebio Di Francesco un penalty indiscutabil, pentru un henţ clar în careu al lui Arnold, la şutul lui El Shaarawy. Roma mai poate invoca un penalty neacordat la Dzeko, în prima repriză, după ce, în meciul tur, Salah marcase un gol din ofsaid.

Roma a fost aproape de o nouă “remontada”, după cea în faţa Barcelonei. Liverpool a condus la pauză cu 2-1, după golurile lui Mane (9) şi Wijnaldum (26), în timp ce Milner (15) a marcat un autogol. Dzeko a egalat după pauză, iar apoi Skomina a luat decizia care a influenţat calificarea. Avea să dicteze un penalty, dar abia la ultima fază a meciului, la o fază mai puţin clară. A transformat de Naingollan, care marcase şi pentru 3-2, în minutul 83, dar Roma îşi poate aroga statutul de victimă a arbitrilor, ca şi Bayern Munchen.  A fost primul eşec din actuala ediţie a Champions League pentru echipa lui Klopp, neamţul fiind la primul meci fără secundul Buvac.

Liverpool şi Real Madrid s-au întâlnit în ultimul act al Cupei Campionilor şi în 1981, la Paris, când Liverpool s-a impus cu 1-0, gol Alan Kennedy, în minutul 82. Real Madrid a câştigat de 12 ori Liga Campionilor, în timp ce Liverpool s-a impus de 5 ori în această competiţie.