Liga Campionilor: Liverpool în finală după 11 ani

0
319

Liverpool s-a calificat în finala Ligii Campionilor de la Kiev (26 mai), după o semifinală memorabilă cu AS Roma (5-2 și 2-4). La 11 ani după ultima sa finală de C1, disputată în 2007. A fost o partidă interesantă, dominată psihic de „cormorani”, cel puțin în prima repriză, care au tăiat elanul gazdelor, chiar în minutul 9, când internaționalul senegalez, S. Mane, angajat de Firmino, a deschis scorul. Dar romanii s-au văzut, intrați în joc, șase minute mai târziu, când Lovren a degajat un balon în capul coechipierului său Milner, de unde a rioșat în poarta nefericitul Karius. Va fi 2-1 pentru Liverpool (min. 25), când Giorginio Wijnaldum va marca, după un duel aerian între Dzeko și Van Dijk. Scorul va deveni egal (2-2, min 52) când șutul lui El Shwaaravy, respins inițial de Karius, va fi reluat de Dzeko, în plasa porții. Gazdele vor reclama un penalty, la o mână a lui Alexander Arnold, care a parat șutul lui Under (min. 60). În finalul partidei, romanii vor înscrie prin Radja Nainggolan (min. 86 și min. 94). Fără a reuși însă o nouă „remontada”. Liverpool va disputa, așadar, a opta finală de Liga Campionilor, din care a câștigat cinci. Va fi prima finală, după 2007 (1-2 cu AC Milan) și a doua finală cu Real Madrid, după cea din 1981, câștigată de cormorani. În fine, antrenorul Jurgen Klopp devine al treilea antrenor german, care dispută o finală de C1, cu două cluburi diferite, după Omar Hitzfeld (Bayern Munchen și Dormund) și Jupp Heynckes (Bayern Munchen și Real Madrid). Tot Jurgen Klopp a mai disputat două finale, una de Liga Campionilor (2012, 2013), cu Borussia Dormund, și alta de Europa League, cu Liverpool (2015-2016). Nu a câștigat nici una. Liverpool este primul club englez care dispută o finală de Liga Campionilor, după cea disputată de Chelsea, în 2012. Cum spuneam, a disputat șapte finale de Liga Campionilor (1977, 1978, 1981, 1984, 1985, 2005, 2007). Și acum o dispută pe a opta.