Napoli – Juve 1-2, în derby-ul de scudetto

0
353

Juventus a câştigat şi returul cu Napoli în derby-ul pentru scudetto, scor 2-1 pe San Paolo. Portarul gazdelor, Meret, a fost eliminat în minutul 25, pentru fault ca ultim apărător, iar Milik a fost cel sacrificat de Ancelotti. Pjanic, dintr-o lovitură liberă, şi Emre Can au marcat până la pauză pentru Bătrâna Doamnă, care a rămas şi ea în 10, în debutul părţii secunde, Pjanic văzând al doilea galben. Callejon a redus diferenţa în minutul 61, Napoli atacând permanent în repriza secundă, dar egalarea nu a venit, deşi Insigne a avut şansa lui 2-2, dar a ratat un penalty, în minutul 83.

Juve are 72 de puncte şi este practic campioană, concentrându-se acum pe returul cu Atletico, din Champions League. Pe 2 e Napoli cu 56 de puncte, urmată de Milan – 48 de puncte.