Eurofutsal s-a terminat repede pentru tricolori

0
362

Echipa naţională de futsal a României a ratat calificarea în sferturile de finală ale Campionatului European din Slovenia, după ce a fost învinsă, cu 3-2, de reprezentativa Ucrainei, în cel de-al doilea meci din grupa C a competiţiei.

Selecţionata pregătită de Robert Lupu a condus cu scorul de 2-0 la pauză, după golurile marcate de brazilianul naturalizat Savio Valadares (5′) şi Ignat (11′), dar ucrainenii au revenit şi au redus din handicap până la pauză, dintr-o lovitură liberă, apoi au mai marcat de două ori în partea secundă.

În primul meci disputat în grupa C, România a pierdut, miercuri, scor 4-1, în faţa Portugaliei. În ultimul joc, Portugalia va întâlni Ucraina, duminică, ambele echipe fiind deja calificate în faza sferturilor de finală.

Echipa României: 12. Toniţa – 2. R. Matei, 7. Ignat, 11. Savio, 18. Paulo Ferreira. Antrenor: Robert Lupu. Rezerve: 1. Iancu – 3. Cr. Matei, 6. Răducu-cpt., 8. Cireş, 9. Felipe Oliveira, 10. Stoica, 15. Szocs, 17. Csoma, 20. Pânzaru.