Premier League: Chelsea şi Liverpool au făcut spectacol

0
499

Urmăritoarele lui Manchester City s-au înlnit într-o partidă şoc a etapei a 21-a a Premier League, pe Stamford Bridge (40.072 spectatori), încheiată la egalitate (2-2). Şi partida tur contând pentru etapa a 3-a (28 august 2021) se încheiase tot la egalitate (1-1). Lipsită de Jurgen Klopp, dar şi de Alisson, Firmino şi Matip, toţi atinşi de Covid-19, Liverpool a condus (2-0) prin golurile lui Sadio Mane (min. 9), care a profitat de o eroare a fundaşului central Chalobah, şi Mohamed Salah (min. 24), ajuns la al 16-lea gol în 20 de partide. Liverpool a jucat imperial în prima parte a partidei, ratând în câteva rânduri. Chelsea fără Lukaku a egalat, până la pauză, prin Kovacic (min. 42) şi Pulisic (min. 45). În repriza secundă portarul Mendy a salvat în două rânduri echipa la şutul lui Mane (min. 58) şi Salah (min. 57), cum a făcut-o şi omologul său Kehler de partea cealaltă. Alte rezultate: Arsenal – Manchester City 1-2, Watford – Tottenham 0-1, Crystal Palace – West Ham 2-3, Everton – Brighton 2-3, Brentford – Aston Villa 2-1.