Handbal (m): România – învinsă de campioana europeană Germania, într-un amical

0
405

Naţionala masculină de handbal a României a pierdut, scor 21-30, amicalul de lux cu Germania, desfăşurat marţi seară, la Krefeld. Lucrurile au fost clare încă după primele 30 de minute, când gazdele, calificate la Mondialul care va debuta peste 8 zile, au condus cu 17-9. Tricolorii au contat în faţa campionilor europeni doar în primele 10 minute şi câteva minute la mijlocul reprizei secunde, când au reuşit să reducă un ecart de 10 goluri, 23-13, până la şase, 24-18.

Au marcat pentru România: Cîntec – 4, Mihalcea – 4, Grigoraş – 2, Rotaru – 2, Sadoveac – 2, Pavel – 2, Ramba – 1, Fenici – 1, Şandru – 1, Mocanu – 1, Ghionea – 1.

În următoarele zile, echipa pregătită de spaniolul Xavier Pascual se mută în Elveţia, unde va participa în perioada 6-8 ianuarie la un turneu de pregătire. România va juca, în ordine, cu  Brazilia, o altă naţională calificată la Campionatul Mondial, Elveţia şi Slovacia.