Liverpool şi City, come-back-uri identice

0
427

Liverpool şi Manchester City au fost conduse cu 1-0 la pauză şi au câştigat cu 2-1, in extremis, în etapa a 11-a din Premier League. Trupa lui Klopp a întors meciul la fel ca în runda trecută, cu Tottenham. De data aceasta a fost condusă la Birmingham, 1-0 de Aston Villa, gol Trezeguet. Firmino a marcat înainte de pauză, dar golul a fost anulat de VAR pentru un ofsaid minuscul. Pe final, Robertson a egalat (87) din centrarea lui Mane, senegalezul punctând apoi în minutul 90+4.

City a fost condusă acasă de Southampton, echipa pe care o învinsese cu câteva zile în urmă în Cupa Ligii şi care pierduse cu 9-0 acasă cu Leicester, acum o săptămână. Ward-Prowse a deschis scorul pentru oaspeţi, dar Kyle Walker a fost Sadio Mane al lui Guardiola.  Fundașul dreapta a pasat la primul gol marcat de Aguero în minutul 70, apoi a înscris cu 4 minute înainte de final. City rămâne la 6 puncte în spatele lui Liverpool, iar etapa următoare se deplasează pe Anfield.

Alte rezultate:
Bournemouth – Manchester United 1-0
A marcat: King (45).

Sheffield United – Burnley 3-0
Au marcat: Lundstram (17, 43), Fleck (44).

Brighton and Hove Albion – Norwich City 2-0
Au marcat: Trossard (68), Duffy (84).

West Ham United – Newcastle United 2-3
Au marcat: Balbuena (74), Snodgrass (90)/ Clark (16), F. Fernandez (22), Shelvey (51).

Arsenal Londra – Wolverhampton Wanderers 1-1
Au marcat: Aubameyang (21) / Jimenez (76).

Liverpool conduce în clasament, cu 31 puncte, urmată de Manchester City, 25 puncte, Leicester City şi Chelsea, cu câte 20 puncte, Arsenal Londra, 17 puncte, etc.