Germania: Borussia Dortmund pierde pentru a cincea oară consecutiv!

0
375

Partidă de bună calitate, aseară, pe Allianz Arena din Munchen, în confruntarea dintre Bayern şi Borussia. Cele două rivale n-au precupeţit nici un efort, timp de 90 de minute, şi deznodământul s-a tranşat printr-un penalty discutabil, obţinut de Franck Ribery, transformat de Robben (min.85). Borussia a deschis scorul prin Marco Reus, servit ideal de Pierre Emerick Aubameyang (min.31). Golul lui Marco Reus a fost primul primit de Manuel Neuer, după 688 de minute de invincibilitate. Egalarea o adusese Robert Lewandowski (min.72), la o eroare comisă de Neven Subotic, înlocuitorul la pauză a internaţionalului Mats Hummels. De fapt, ieşirea acestuia din dispozitivul defensiv a compromis orice nădejde a lui Jurgen Klopp, care a crezut într-un miracol, mai ales că Roman Weidenfeller, între buturi, s-a autodepăşit aseară. Succesul bavarezilor măreşte îngrijorarea în tabăra celor din Dortmund, aflaţi la a şasea înfrângere în şapte etape, a cincea consecutivă. Alte rezultate: Schalke-Augsburg (1-0); Hamburg-Bayer Leverkusen (1-0); Stuttgart-Wolfsburg (0-4); Meinz-Werder Bremen (1-2); Hanovra-Eintracht Frankfurt (1-0).