Podariul a debutat cu stângul în Liga a III-a

0
373

În primul meci în eşalonul cu numărul trei, CS Podari a fost învinsă, sâmbătă, pe teren propriu, de CS Baloteşti, scor 0-1. După ce, spre finalul primei reprize (38), amfitrionii au beneficiat de un penalty, ratat de Sergiu Popescu, Păuna, în minutul 90, a adus toate punctele ilfovenilor, învingându-l pe Turieanu cu un şut de la aproximativ 20 de metri.

A fost o dispută dominată clar de podăreni, însă vizitatorii au ştiut să profite de omul în plus pe care l-au avut începând cu minutul 73, când Bălan a încasat al doilea “galben” după o presupusă simulare. Nici Baloteştiul n-a încheiat în efectiv complet, Antochie fiind eliminat în minutul 90+1, tot pentru cumul de avertismente.

CS Podari a utilizat următoarea echipă: Turieanu – Orban, Preduţ, Ignat, Crîngoiu – Stoica (Istudor 46), Bălan, Sergiu Popescu (Stăncuţa 62), Neacşa – Preda, Afrim (Slavu 75).

Apă Craiova – la polul opus

A doua echipă a Doljului prezentă în Liga a III-a, Apă Craiova, a dispus, într-un joc ce a avut loc de asemenea sâmbătă, de FC Balş, 2-1 în deplasare. Golurile învingătorilor au fost marcate de Buşică (65) şi Scarlat (80), pentru gazde reducând din diferenţă Ghiţă (80).

Iată şi jucătorii trimişi în teren de Nicu Năstăsie: Grecu – C. Dinu, Chiriţă, Dreşcă, Ciocioană (Trică 78) – Turcin (Ştoiu 85), Jianu (D. Stancu 71), Buşică, Răduţ – L. Scarlat (Copilescu 83), Tâmplaru.

Celelalte rezultate: Dinamo II Bucureşti – CS Vişina Nouă 4-3, Juventus Bucureşti – Concordia Chiajna II 4-2, Metaloglobus Bucureşti – Viitorul Domneşti 0-1, CS Tunari – Inter Clinceni 2-2.

Runda viitoare avem derby-ul doljean

În etapa a II-a, programată vineri cu începere de la ora 17:00, Apă Craiova şi CS Podari se vor afla faţă în faţă, pe terenul celei dintâi (Extensiv). În rest, programul arată astfel: Concordia Chiajna II – Dinamo II Bucureşti, Viitorul Domneşti – Juventus Bucureşti, Inter Clinceni – Metaloglobus Bucureşti, CS Baloteşti – CS Tunari, CS Vişina Nouă – FC Balş.