Supercupa Angliei: Arsenal invinge, in sfarsit, pe Chelsea

0
309

Mai buna de aceasta data, in meciul contand Community Shied, Arsenal Londra a invins( 1-0) eterna rivala pe Wembley, gratie golului realizat de Oxlade- Chamblerlaine in minutul 24. Echipa lui Jose Mourinho a avut in fata un portar, Petr Cech imbatabil care timp de 11 sezoane isi facuse datoria sub culorile albstrilor. Asa ca n.a putut fi invins, la putinele ocazii irosite de Remy min.36, Fabregas min. 61 si Oscar min. 69. Scorul putea lua insa proportii daca Courtois nu intervenea salutar in finalul partidei la Cazorla si Gibbs.Arsenal nu marcase de 506 minute in poarta celor de la Chelsea si ultimul sau gol data din 6 mai 2007. Rivalitatea continua, Jose Mourinho si Arsene Wenger evitandu-se la festivitatea de premiere.