Cupa Mondială: Un meci dramatic acum patru ani

0
306
2 iulie 2010 - Asamoah Gyan , penalty ultimul minut

2 Iulie 2010. Sfert de finală la Cupa Mondială între Uruguay și Ghana. Partidă de legendă. Minutul 120, Ghana și Uruguay se neutralizaseră(1-1) și se gândeau deja la loviturile de departajare. Black Stars are însă o ultimă ocazie de gol. O lovitură liberă de pe flancul drept, la circa 30 de metri de poarta celestă, în care se afla Muslera. Șase jucători ghanezi și nouă uruguayeni așteaptă centrarea lui John Pantsil. Ultima șansă. Portarul Muslera este bătut. Lovitura lui Dominic Adiyiah este catpultată pe spațiul porții. Este gol? Nu,fiindcă balonul este salvat de pe line de Luis Suarez cu mâna. Cartonaș roșu pentru Suarez, penalty pentru Ghana. Calificarea stă în piciorul lui Asamoah Gyan. Care expediază balonul în transversală. Fotbalul este uneori nedrept. La loviturile de departajare coechipierii lui Diego Forlan, au mai mult noroc. Asamoah Gyan care a revăzut meciul de cel puțin 20 de ori pe DVD a promis mamei sale să nu mai execute niciodată penalty la echipa națională