Premier League: Everton încă speră îndreptăţit

0
451

Partidă decisivă pentru Everton, pe Goodison Park (39.256 spectatori), în compania lui Chelsea, ocupanta locului 3 în Premier League. Victoria echipei lui Frank Lampard –care era imperativă- a fost asigurată de Richarlison (min. 46), acesta profitând de o eroare impardonabilă a lui Azpiliqueta, şi printr-o combinaţie cu Gray a marcat golul izbăvirii. Chelsea a dominat cu autoritate (78% posesie în min. 75) dar internaţionalul Pickford, portarul lui Everton, s-a dovedit monumental. Cele 7 minute de prelungire au fost un infern pentru defensiva lui Everton, care prin această victorie mare se apropie de Leeds (locul 17, 34p) şi speră îndreptăţit, având un meci mai puţin, la salvarea de la retrogradare. Chelsea, locul 3 (66 p) îşi vede ameninţată poziţia de Arsenal (63 p), „tunarii” legând două victorii consecutive după trei înfrângeri consecutive. Alte rezultate: Tottenham – Leicester 3-1, West Ham – Arsenal 1-2.