Victorii  la Orientare sportivă, obţinute  de  echipele  Palatului  Copiilor  din  Craiova

0
411

La sfârşitul săptămânii  trecute, la Râmnicu –Vâlcea, s-a desfăşurat  etapa finală a  Campionatului  Şcolar Naţional de Orientare Sportivă. Echipa Palatului Copiilor din Craiova a adus premii importante pentru  mediul educaţional din teritoriu, victorii care sunt foarte importante.

palatSucces important pentru procesul educaţional craiovean. Un echipaj al Palatului  Copiilor din Craiova a obţinut premii importante  la etapa pe ţară a  Concursului Naţional de Orientare sportivă , susţinut la  Rm. Vâlcea.  Iulia Bălăceanu şi Mircea Dragotă au ocupat locul I la categoriile de vârstă aferente – 14, respectiv 18 ani, iar Angela Dragotă şi Ionuţ Ciuică au ocupat locul al II-lea al podiumului la 18, respectiv 16 ani.  „Peste 200 de elevi din toată ţara au  fost prezenţi  la acest concurs, iar traseele au fost foarte dificile. Au fost etape şi de munte şi de oraş, la Olăneşti, iar tehnica folosită de către competitori a fost diferită. Au fost trei zile de concurs cât se poate de complicate. Este numai un  început şi dorim să mergem cât mai departe, în toate competiţiile şi sunt convinsă că vom mai aduce rezultate”, a precizat prof. Simona Creţan, antrenor al lotului prezent la Vâlcea, care, de-a lungul anilor, a câştigat foarte multe premii în disciplina pe care o coordonează, la care se  adaugă şi distincţii în specialitatea în radio-orientare.