Handbalistele de la SCM, aproape de salvare

0
348

Echipa de handbal feminin SCM Craiova a obţinut cea de-a treia victorie consecutivă în Liga Naţională, trecând cu scorul de Dunărea Galaţi cu 36-32 (19-13) într-un meci disputat în Sala Sporturilor din Filiaşi. Craiovencele au condus şi la 13 goluri diferenţă, în faţa unei echipe de la care s-a remercat doar Diana Druţu, marcatoare a 15 goluri. SCM se află pe locul 12, cu 14 puncte şi va mai întâlni în deplasare pe HC Zalău şi pe teren propriu HC Roman, având şanse bune de a evita retrogradarea, după ce aproape întreg sezonul a ocupat ultimul loc. „A fost un meci capital, pe care l-am abordat ca atare. Sunt extrem de fericit pentru această victorie, a fost una dintre cele mai bune partide din acest sezon pentru noi. Am avut în Han şi Briscan două jucătoare în formă maximă, iar echipa a fost la superlativ timp de 45 de minute. În ultimul sfert de oră am introdus şi jucătoarele mai tinere. Ne vom da sufletul în utimele două meciuri. Este greu să obţinem două victorii, vom întâlni echipe care au unii dintre cei mai mari antrenori”, a deeclarat antrenorul Craiovei, Bogdan Burcea. Acesta a mizat pe portarii Barbu, Vlăsceanu şi Şerban şi pe jucătoarele de câmp: Han – 11 goluri, Briscan – 10, Tiţa – 4, Apipie – 3, Ilie – 3, Ianaşi – 2, A. Pătuleanu – 1, Lazarin – 1, Gogoriţă – 1, Mitran, M. Pătuleanu, Nicu şi Florica.

Înfrângeri dramatice ale echipelor de volei

Echipa masculină de volei a SCM-ului a pierdut în faţa lui Dinamo în Final Four-ul Cupei României, după un meci teribil, în care au avut de mai multe ori şansa calificării în finală. În confruntarea din semifinale, disputată la Piatra Neamţ, elevii lui Dan Pascu au condus cu 1-0 şi 2-1 la seturi, însă l-au cedat destul de uşor pe al patrulea. Echipa craioveană a început bine setul cinci şi a condus până spre final, însă a cedat la limită, scor 3-2 (22-25, 26-24, 16-25, 25-19, 15-13). Trofeul a revenit formaţiei Remat Zalău, care, după ce a trecut în semifinale de Tomis Constanţa, a învins pe Dinamo în ultimul act cu 3-1. Voleibalistele craiovene de la SCM au pierdut confruntarea pentru locurile 7-8 cu CSM Lugoj, după un meci decisiv disputat în Bănie şi s-au clasat pe locul 8 la finalul sezonului. După primele două seturi, oaspetele conduceau cu 2-0 (30-28, 26-24), însă a urmat revenirea craiovencelor 25-13, 25-18, pentru ca setul decisiv să fie adjudecat de CSM Lugoj cu 15-9. “Am demonstrat că putem reveni de la agonie la extaz şi invers într-un singur meci. Din păcate prin agonie am trecut de două ori, iar prin extaz doar o dată. Trebuie să fim atenţi, să căutăm elemente care să ne aducă un plus de dăruire pentru culorile clubului. Sunt convins că anul viitor vom avea altă faţă şi ne vom lupta pentru alt loc”, a declarat antrenorul lui SCM, Marian Constantin. Acesta a folosit echipa: Ivana Stojadinovic, Cristina Zanfir, Stanija Maletic, Ioana Vasinca, Denisa Rogojinaru, Ana Hambele, Janie Guimond (libero). Au mai evoluat: Ramona Postea şi Raluca Purice.