Liga a IV-a Dolj – Apa a câştigat derby-ul cu Podariul

0
327

Liderul Ligii a IV-a, CS Apă Craiova, s-a impus cu 3-1 (1-0) în derby-ul sezonului, în faţa ocupantei locului secund, FC Podari, joc disputat sâmbătă pe terenul „Oltenia” de la Combinat. În prima repriză oaspeţii au trimis de patru ori mingea în bară, în timp ce jucătorii lui Victor Naicu au punctat din penalty, prin Băia. Podariul a egalat prin Neacşu în repriza secundă, însă gazdele au revenit din nou în avantaj printr-o altă lovitură de pedeapsă, transformată de Lupu şi a punctat decisiv apoi prin Tătaru. Pentru CS Apă au evoluat: Surdu – Ionele, Gheorghiţă, Lupu, Răduţ – Tâmplaru, Stăncuţa, Nedelea, Trăistaru – Băia, Cojocaru. Au mai jucat: Niţă, Firulescu, Stancu, Tătaru. De partea cealaltă, Ştefan Stoica i-a folosit pe:  Mărăcine – Stoian, Neacşu, Bădoi, Mateiţă – Stoica, Crângoiu, Pârvu, Drăgan – Preda, Dumbra. Au mai jucat: Agiu, Buzărnescu, Bugălă, Pârvan. Băia şi Pârvu au fost eliminaţi în repriza secundă de arbitrul vâlcean Adrian Comănescu, delegat special de AJF Dolj pentru a conduce derby-ul. Astfel, CS Apă conduce în clasament cu 63 de puncte, urmată de CS Podari cu 58 de puncte, Apa având şi un avantaj de 3 puncte înaintea play-off-ului. Celelalte rezultate ale etapei a 26-a: CSO Filiaşi – Amaradia Melineşti 3-1, Viitorul Cârcea – Victoria Celaru 0-2, Progresul Segarcea – Recolta Ostroveni 3-0, Energia Craiova – FC Brădeşti 5-1 Dunărea Bechet – Şc. GP Craiova 2-1, CS Işalniţa – Avântul Pieleşti 4-0.