Cupa Africii pe Naţiuni – Gabonul s-a calificat cu maximum de puncte

0
308

Naţionala Gabonului a învins cu 1-0 Tunisia la Franceville în grupa C a Cupei Africii pe Naţiuni şi s-a calificat cu maximum de puncte în sferturile de finală. Unicul gol al partidei a fost marcat de atacantul lui St. Etienne, Pierre Emerick Aubameyang în minutul 62 după o pasă excelentă a lui Daniel Cousin. Tunisia s-a calificat şi ea în sferturi, cu 6 puncte acumulate din primele două jocuri. În celălalt meci din grupa C, Marocul a obţinut victoria de onoare, 1-0 cu Niger, terminând cu 3 puncte, în timp ce Niger a rămas cu 0 puncte. Unicul gol al meciului de la Libreville a fost marcat de Belhanda în minutul 79. Aseară s-au disputat ultimele jocuri din grupa D, Mali – Botswana şi Ghana – Guineea. Sferturile de finală sunt programate sâmbătă şi duminică.