CE de futsal – „Tricolorii”, eşec în meciul de debut

0
256

Naţionala de futsal a României a pierdut primul meci la Campionatul European de futsal din Croaţia, scor 1-2, în faţa reprezentativei ţării gazdă. „Tricolorii” au dominat în mare parte partida de la Split, disputată în faţa a 8.000 de spectatori, însă au ratat mult, cedând la limită la debutul în grupa A. În ultimele 5 minute, antrenorul spaniol al României, Titu Rivera, a scos portarul pentru a crea superioritate, însă „tricolorii” nu au reuşit egalarea. Marinovici (23) şi Grcic (35), respectiv Csoma Alpar (30) au marcat cele 3 goluri. Pentru România au evoluat: Vlad Iancu pe postul de portar şi jucătorii: Florin Matei, Gabriel Dobre, Robert Lupu, Cosmin Gherman, Ionuţ Florea, Răzvan Radu, Florin Ignat, Emil Răducu, Ion Al-Ioani, „Mimi” Stoica şi Csoma Alpar. Din grupa A mai face parte şi naţionala Cehiei, pe care România o va întâlni astăzi, de la ora 19.30, tot în „Spaladium Arena” din Split, într-un meci transmis în direct de Eurosport 2. Primele două echipe din grupă se califică în sferturile de finală.