Ştiinţa a penalizat “lanterna” cu o manita

0
596

Două echipe debusolate s-au întâlnit duminică după-amiază pe „Ion Oblemenco”, în prima zi de octombrie, una călduroasă, ideală pentru fotbal sau picnic. Deşi Ştiinţa era în preajma podiumului, îşi iritase fanii din toate direcţiile. Patronul, din cauza politicii din ultimii ani, a contaminat vestiarul, încurajând o adevărată dictatură a jucătorilor. Jucătorii, capricioşi şi inconstanţi, care au mazilit orice antrenor i-a deranjat câtuşi de puţin şi au înăbuşit speranţele de performanţă. Antrenorul, Papură, care, deşi „soluţie de avarie”, nu este înghiţit de suporteri nici ca interimar. Solicitat să acopere plecarea inopinată a lui Reghe, Papură a lăsat locul călduţ de la satelit, unde-l aştepta o confruntare specială cu Partizan Belgrad, în UEFA Youth League, pentru „nebunia” de la prima echipă.

De partea cealaltă, Botoşaniul era pe ultimul loc, singura echipă fără victorie, iar Dan Alexa trebuia să dea viaţă unui grup eterogen, ticsit cu străini dintre care patronul Iftime mai speră să găsească un produs de scos la mezat, de preferinţă pentru Gigi Becali, dar care mai întâi să-l salveze de retrogradare. Schimbările masive din lot din fiecare pauză competiţională nu puteau să le iasă la nesfârşit moldovenilor, care sunt acum pe buza prăpastiei.

Cu tăcere şi mesaje critice din peluză şi cu murmure la orice eroare individuală i-au întâmpinat fanii pe alb-albaştrii din teren, cel mai „pândit” fiind Ivan. Dar echipa era avizată de reacţia fanilor şi a început meciul în jumătatea adversă, cu multe ocazii şi a marcat rapid. Mitriţă a bifat al cincilea assist al stagiunii, iar Danciu, apărut ideal la a doua bară, primul gol pentru Ştiinţa. Iureşul din primul sfert de oră s-a domolit treptat, iar Dican a ratat egalarea, la prima apariţie a oaspeţilor în careul lui „Popică”. Când reîncepuseră cârtelile din tribune, Creţu s-a intercalat pentru a specula o nouă pasă decisivă a lui Mitriţă. Craiova nu şi-a căpătat însă liniştea pentru pauză. Căpăţână a fost invizibil în drumul lui Pinson, iar Mateiu, inutil la marcaj în faţa lui Florescu, „ecsul”, care a prins numai câteva minute în tricoul Ştiinţei, readucând Botoşaniul în meci. În ciuda avantajului de pe tabelă, alb-albaştrii au intrat la vestiare în fluierăturile publicului. Ivan şi Căpăţână au fost ţintele, ei nerevenind pe teren pentru partea secundă.

Repriza a două a fost mai spectaculoasă şi a început cu două ocazii mari, ratete de Houri şi Ilicic. Oltenii s-au complăcut cu un ecart minim în faţa lanternei roşii până în minutul 70, când Bancu a urcat în bandă şi l-a servit pe Markovic, care s-a fâstăcit şi a avut nevoie de patru atingeri în loc de una, pentru a face 3-1. Când Botoşaniul a renunţat la defensiva aglomerată, Ştiinţa s-a desfăşurat în voie şi a avut cam două ocazii pe minut. A speculat numai două dintre ele, reuşind scorul sezonului. Roguljic a punctat pentru 4-1, după ce şi-a obţinut singur o minge din posesia adversarilor, iar Mitriţă a primit şi el răsplata implicării la primele trei goluri, marcând ultimul gol al partidei.

Ştiinţa a tranşat clar duelul cu ultima echipă din clasament şi revine pe podium, dar atmosfera e departe de a se calma. E nevoie de constanţă în joc şi rezultate, de continuitate pe banca tehnică, dar mai ales de seriozitate în pregătire, lucruri greu de pus în practică la Universitatea Craiova.

Universitatea Craiova – FC Botoşani 5-1

Au marcat: Danciu 10, Al. Creţu 37, Markovic 70, Roguljic 89, Mitriţă 90 – Ed. Florescu 40.

Universitatea Craiova: L. Popescu 7 – Căpăţână 3 (46 Ndong) 6, Screciu 7, Raul Silva 7, Bancu 7 – Mateiu 5 (58 Kurtic) 6, Creţu 7, Houri 6 (69 Roguljic) 7 –  Danciu 7 (64 Baiaram) 6, Ivan 3 (46 Markovic) 7, Mitriţă 8. Antrenor: Corneliu Papură.

FC Botoşani: Ducan – Benzar (46 Adams), Mutombo, Şeroni, Creţ (76 Dragomir) – Dican, Florescu, Casap (46 Mouaddib) – Pinson, N’Goma (67 Zabou), Ilicic (76 Petro). Antrenor: Dan Alexa.

Arbitru: Rareş Vidican 6.