Max Verstappen a câştigat MP de Formula 1 al Malaeziei

0
397

Pilotul olandez Max Verstappen, de la Red Bull, a câştigat, Marele Premiu de Formula 1 al Malaeziei, după ce a încheiat cursa cu timpul de 1:30:01.290. Podiumul cursei de la Sepang a fost completat de britanicul Lewis Hamilton, de la Mercedes şi colegul lui Verstappen de la Red Bull, Daniel Ricciardo.

Sebastian Vettel (Ferrari), locul doi în clasamentul piloţilor, a terminat cursa  pe locul patru, după ce a plecat de pe ultiimul loc la start. Verstappen rămâne pe locul 6 în clasamentul piloţilor, cu 93 de puncte. Hamilton este continuare lider, cu 281, urmat de Vettel (247) şi Valtteri Bottas (222). Clasamentul constructorilor: 1. Mercedes 503 puncte
2. Ferrari 385, 3. Red Bull 270. Următorul Mare Premiu de Formula 1 se va desfăşura în perioada 6-8 octombrie, în Japonia, la Suzuka.