Bayern Munchen a câştigat, pentru prima dată, Supercupa Europei

0
310

Într-o partidă memorabilă, de maxim suspans, Bayern Munchen a câştigat, pentru prima dată, Supercupa Europei, vineri seara, la Praga (2-2; 5-4 după loviturile de pedeapsă). Pep Guardiola şi-a adjudecat primul său titlu cu noul său club, în faţa eternului său rival, Jose Mourinho, acum antrenorul lui Chelsea. Franck Ribery a fost omul meciului, ţinându-şi toate promisiunile. Scenariul a fost exact invers celui din finala Ligii Campionilor 2012 între cele două echipe. De această dată Bayern a fost de două ori condusă, reuşind egalarea în ultimele secunde ale prelungirilor. Golurile au fost marcate de F. Torres (min.8), E. Hazard (min.93), respectiv F. Ribery (min.47) şi Javi Martinez (min.120). În minutul 85 al partidei, Ramirez (Chelsea) a fost eliminat pentru cel de-al doilea cartonaş galben. Este, cum spuneam, primul trofeu pentru Pep Guardiola după ce eşuase în Supercupa Germaniei, pierdută în faţa Borussiei Dortmund, la începutul lunii august (4-2). La loviturile de pedeapsă pentru Bayern au transformat Alaba, Kroos, Lahm, Ribery, Shaqiri, iar pentru Chelsea David Luis, Oscar, Lampard, As. Cole. A ratat R. Lukaku sau mai exact a apărat Neuer.