EURO U 19: Franţa, după băieţi, şi la fete!

1
306

euroLa o săptămână după ce s-a impus categoric (4-0) în finala EURO U 19 la băieţi, Franţa a câştigat la Senec, în Slovacia, duminică, trofeul şi la fete, în dauna Spaniei. A fost o finală de pomină pentru Spania. Mai întâi, partida s-a întrerupt în două rânduri din cauza ploii abundente. Franţa a deschis scorul (min. 36) prin Geyro şi l-a majorat prin Katoto (min. 66), la o greşeală permisibilă doar la… U 19 fete. Între timp, Spania a irosit un penalty executat de Nahikari Garcia, deturnat de Chavas (min. 53). În minutul 84, Lucia Garcia a redus din diferenţă (2-1), pentru ca în minutele de prelungire tot ea să trimită din 2 metri peste transversală, un balon respins inţial de portarul Chavas. O ratare „a anului”, cum s-a spus, şi un pisc al ghinionului pentru echipa iberică. După 2003, 2010 şi 2013, Franţa câştigă al patrulea titlu la EURO U 19 (F), logodită fiind cu norocul.