Copa America: Argentina, ca un buldozer

0
306

Sub impulsul unui Lionel Messi strălucitor de-a dreptul, implicat la cinci din cele şase goluri ale echipei sale, albii-celeştii au scufundat Paraguayul (6-1) în semifinalele Copei America, la Conception, urmând a întâlni Chile în finala de sâmbătă, găzduită de capitala Santiago. Oarecum surprinzător, în grupa B, la 13 iunie a.c, Argentina şi Paraguay încheiaseră indecis (2-2). După două goluri înscrise în prima jumătate de oră prin Rojo (min. 15) şi Pastore (min. 27), partida a avut un suspans între minutele 43, când Lucas Barrios a redus din diferenţă, şi minutul 47 când Di Maria a exploatat o pasă „luminoasă” a lui Pastore, ducând scorul la 3-1. Accidentările lui Derlis Gonzalez (min. 27) şi Roque Santa Cruz (min. 30) înlocuiţi cu Bobadilla şi Lucas Barrios au deteriorat linia de atac a paraguayenilor. Di Maria (min. 53), Aguero (min. 80) şi Higuain (min. 83) au mărit proporţiile înfrângerii pentru Paraguay, echipă condusă la finala competiţiei, în 2011, chiar de actualul antrenor al Argentinei. Lionel Messi s-a aflat la cel mai bun meci al său la actuala ediţie a Copei America şi are posibilitatea de a-şi conduce echipa la primul trofeu internaţional după 1993.