Brazilia a câştigat Cupa Confederaţiilor

0
470

Reprezentativa Braziliei a câştigat Cupa Confederaţiilor pentru a treia oară consecutiv, după ce a învins, duminică, la Rio de Janeiro, cu scorul de 3-0, selecţionata Spaniei, campioana mondială en-titre, în finala competiţiei. Golurile au fost marcate de Fred ‘2, ’47 şi Neymar ’44. Din minutul 68, Spania a evoluat cu un jucător mai puţin, Pique fiind eliminat. De asemenea, Sergio Ramos a ratat un penalty în minutul 60, acordat după un fault al lui Marcelo la Navas.

Brazilia: Julio Cesar – Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo – Paulinho (Hernanes 88), Luiz Gustavo – Hulk (Jadson 73) Oscar, Neymar – Fred (Jô 78). Selecţioner: Luiz Felipe Scolari

Spania: Casillas – Arbeloa (Azpilicueta 46), Piqué, Sergio Ramos, Jordi Alba – Xavi, Busquets, Iniesta – Mata (Navas 52) – Pedro, Torres (Villa 59). Selecţioner: Vicente Del Bosque

La meciul disputat pe stadionul Maracana au asistat 73.531 de spectatori.

Locul trei la Cupa Confederaţiilor a revenit Italiei, care a trecut de Uruguay, la loviturile de departajare, scorul fiind 2-2 după 120 de minute, goluri Astori şi Diamanti, respectiv Cavani (2). Cel mai bun jucător al competiţiei şi finalei a fost desemnat Neymar, iar golgheterul competiţiei a fost Fernando Torres, cu cinci reuşite. Julio Cesar a fost desemnat cel mai bun portar, iar premiul pentru fair-play a revenit Spaniei.