Spectacol total în sferturile de finală de la Euro U21

0
966

Spania – Portugalia şi Olanda – Germania sunt semifinalele Campionatului European U21 organizat de Ungaria şi Slovenia, cele două partide urmând a se disputa joi, de la ora 19, respectiv 22. Aşadar, adversarele României din grupă, Olanda şi Germania, se duelează şi în semifinale.

Toate cele patru sferturi de finală au fost extrem de spectaculoase, au beneficiat de finaluri pline de suspans, cu goluri decisive sau care le-au împins în prelungiri, trei dintre cele patru jocuri având parte şi de timp suplimentar, iar unul chiar şi de lovituri de departajare.

Pe arena “Boszik” din Budapesta, Olanda a învins Franţa cu 2-1, prin dubla atacantului lui AZ Alkmaar, Myron Boadu (51 şi ’90+3), a doua reuşită venind norocos, pe contraatac, evitând intrarea în over-time. Francezii rataseră mai multe ocazii de a marca golul calificării, ei deschizând de altfel şi scorul, prin stoperul lui RB Leipzig, Dayot Upamecano (23).

La Maribor, deţinătoarea titului, Spania, s-a impus cu emoţii în faţa Croaţiei, scor 2-1, după prelungiri. Pentru spanioli au marcat o dublă Puado (63 şi 110), care tocmai a revenit în La Liga cu Espanyol. Ivanusec, în minutul 90+4, din penalti, reuşise să ducă sfertul de finală în prelungiri.

La Ljubljana s-a disputat cel mai spectaculos dintre cele 4 sferturi atractive, Portugalia – Italia, 5-3, după prelungiri. A fost 3-3 după 90 de minute, “azzurrinii” egalând în minutul 89, după o fază creată de ultimii intraţi, Sottil centrând pentru reluarea inspirată a lui Cutrone. Până atunci, lusitanii dominaseră net şi marcaseră prin Dany Mota (6, 31) şi Ramos (59), italienii punctând pe contre, prin Pobega (45) şi Scamacca (60). Italia a jucat prelungirile în inferioritate numerică, iar Jota (108) şi Francisco Conceicao (119), au  punctat pentru calificarea în semifinale a portugezilor. Francisco Conceicao (18 ani) este fiul lui Sergio Conceicao, fostul internaţional portughez, acum antrenor al lui FC Porto.

La Szekesfehervar, Germania a învins Danemarca, scor 8-7, după lovituri de departajare. Danezii au deschis scorul, gol Faghir (68), dar nemţii au egalat prin Nmecha (88) şi au punctat în prelungiri prin Burkardt (100). Danezii au revenit şi ei prin penalty-ul transformat de Nelsson (108), iar nemţii au avut o bară în minutul 119. Germania s-a impus apoi la loviturile de departajare, ratând o singură execuţie, în timp ce danezii au irosit două.