Universitatea Craiova – Concordia Chiajna 2-0

Universitatea Craiova: L. Popescu – Dumitraş, Popov, Iliev, Vătăjelu – Băluţă (69 Măzărache), Madson (86 Mateiu), Zlatinski, Bancu – Ivan (85 Hergheligiu), Nuno Rocha. Antrenori: Daniel Mogoşanu, Victor Naicu.

Concordia Chiajna: Bălgrădean – Grădinaru (46 Feussi), Tincu, Odibe, Niasse, Bucurică – M. Cristescu (46 Purece), Obodo, Giurgiu (73 N. Roşu) – Milevskiy, Pena. Antrenor: Adrian Falub.

Arbitru: Ovidiu Haţegan.

Craiova învinge Chiajna şi revine pe primul loc în play-out

Ceva mai mult de o mie de olteni s-au desprins de grătare într-o zi însorită de Paşte pentru a urmări live o nouă tentativă a favoriţilor de a se apropia de Europa League, contra celei mai eficiente formaţii din play-out, Concordia Chiajna. Lovitura de start simbolică a fost dată de  mărşăluitoarea din Craiova, Claudia Ştef, care, la 38 de ani, se va afla în delegaţia tricoloră de la Rio.

Ilfovenii n-au stat pe gânduri şi au asaltat din start reduta olteană, dar puştiul din poarta Craiovei, Laurenţiu Popescu, a avut două intervenţii de moral în primul minut. Scorul avea să-l deschidă gazdele, pe un contraatac semnat de Bancu şi finalizat de Băluţă din careul mic. Surpriza a venit peste câteva minute, când detenta lui Ivan a făcut diferenţa într-un careu dominat de masivii jucători ai Chiajnei şi nici „Pufi” n-a avut reacţie.  Ilfovenii au fost generoşi cu rivalii de Paşte şi i-au azvârlit lui Ivan o minge de 3-0, dar craioveanul l-a cruţat de data aceasta pe fostul său coechipier, Bălgrădean.

Partea secundă a început ca şi prima, cu Chiajna în atac şi oltenii aşteptând prilejul unui contraatac prin care să închidă meciul. Pena a trimis cu capul în transversală la ocazia care putea readuce Chiajna în joc cu un sfert de oră înainte de final, iar imediat Măzărache s-a împleticit în faţa lui Bălgrădean, bătându-şi joc de două ocazii imense pe contraatac. Craiova învinge pentru a treia oară cu 2-0 pe Chiajna în acest sezon şi revine pe primul loc în play-out, păstrând speranţe de a prinde Europa League.