Bundesliga: Dortmund remizează la Leverkusen

0
358

Borussia Dortmund, chiar remizând la Leverkusen(0-0) rămâne lanterna roşie a clasamentului, ceea ce poate surprinde, echipa lui Jurgen Klopp, fiind calificată în optimile Ligii Campionilor. Dacă altădată, o remiză pe BayArena era considerată o contraperformanţă, acum punctual obţinut este extrem de important, în cursa de salvare de la retrogradare. A fost o partidă cu ritm bun, dar puţine ocazii de gol, internaţionalul german Mats Hummels salvându-şi echipa, în prima repriză printr-o respingere din plonjon de pe linia porţii, pentru ca apoi, în repriza secundă Gonzalo Castro, de la gazde, să irosească o oportunitate imensă. Bayer Leverkusen, învingătoare pe terenul celor din Dortmund, în toamnă, n-a mai cunoscut victoria în faţa aceleaşi echipe pe teren propriu din 2007. Dortmund rămâne însă în braţe cu lanterna roşie, la numai un punct de trio-ul Hamburg-Bremen-Stuttgart. Alte rezultate: Schalke04-Hannover 1-0; Mainz-Paderborn 5-0; Freiburg-Eintracht Frankfurt 4-1; Stuttgart-Borussia M’gladbach 0-1; Hamburger-Köln 0-2.