Liga Campionilor: Un Liverpool net superior pe San Siro

0
31

Doar primul sfert de oră al partidei dintre Milan şi Liverpool a zâmbit rossonerilor, perioadă în care Pulisic (min. 3) angajat în adâncime de Morata l-a executat cu un şut în cros pe Alisson. Dar bucuria a fost estompată de accidentarea internaţionalului francez Maignon, portarul echipei. Ibrahime Konate (min. 23) şi Virgil Van Dijk (min. 41) au făcut, până la pauză 1-2. Noaptea neagră a milanezilor a continuat şi în min. 51 portarul Maignon a fost înlocuit de Lorenzo Torriani, un bambino de 19 ani. Szoboszlai (min. 67) a făcut 1-3, fără emoţii, fiindcă milanezii n-au avut reacţie şi forţa pentru a speria un Liverpool net superior. Mohamed Salah n-a marcat, dar a trimis de două ori balonul în barele porţii adverse. Să consemnăm şi debutul lui Federico Chiesa, trimis în teren în minutele de prelungire.