Real Madrid, pas greşit în Baleare, la debutul în La Liga

0
17

La câteva zile după ce şi-a adjudecat Supercupa Europei, Real Madrid n-a reuşit să se impună la debutul în La Liga, remizând, scor 1-1, în deplasare cu Mallorca. Madrilenii au deschis scorul, prin Rodrygo, în minutul 13, dar echipa din Baleare a egalat prin Vedat Muriqi, în minutul 52. Acelaşi atacant kosovar a provocat şi eliminarea directă a lui Ferland Mendy, în minutul 90+7. Kylian Mbappe (25 de ani) a bifat prima sa apariție pentru ”los blancos” în campionat, însă prestația sa a fost sub așteptări.

”Am început bine, dar în repriza a doua ne-a lipsit echilibrul, a fost un meci pe care l-am fi putut pierde. Nu a fost un meci bun. Trebuie să ne apărăm mai bine, să avem mai mult echilibru pe teren. Suntem o echipă foarte ofensivă, dar echilibrul defensiv este fundamental. Când vorbești despre defensivă, este vorba despre atitudine, angajament. Ne-am chinuit să recuperăm mingea, ne-am chinuit să presăm după ce am pierdut mingea. Toate acestea trebuie să fie îmbunătățite. Echipa a fost prea deschisă, trebuia să fim mai concentrați, mai uniți. Nu este o problemă fizică sau mentală. Este doar o problemă de gândire”, a spus Ancelotti la final.