Bundesliga: Sfârşit de epocă pentru Bayern Munchen

0
151

Ceea ce se prefigura din ediţia trecută, când soclul se fisurase, să nu omitem că bavarezii au smuls titlul la golaveraj, s-a întâmplat în actuala ediţie, una de neuitat pentru Bayern Munchen: după 11 ani de hegemonie în Bundesliga, bavarezii s-au văzut daţi la o parte de revelaţia campionatului Bayer Leverkusen, supranumită „Neverkusen”, cu 5 etape înainte de linia de sosire. Neînvinsă în acest sezon, echipa lui Xabi Alonso are 16 puncte avans, în faţa lui Bayern şi Stuttgart şi câştigă primul titlu de campioană a Germaniei în… 120 de ani de existenţă. 30.000 de suporteri, prezenţi pe BayArena, cu eşarfe în jurul gâtului, au sărbătorit în delir un titlu istoric. Leverkusen a disputat duminică al 43-lea meci fără înfrângere (38 victorii, 5 meciuri nule) egalând performaţa lui Juventus în sezonul 2011-2012. Outsideri la începutul sezonului, antrenaţi din toamna anului 2022 de spaniolul Xabi Alonso (42 ani), venit în locul lui Lucerna Gerardo Seoane, Bayer Leverkusen a demonstrat o încredere de nezdruncinat oferind o odă a răbdării (6 meciuri în ianuarie cu goluri în prelungiri, pentru 5 victorii şi o remiză). Aproape de o calificare în semifinalele Europa League (2-0 prima manşă a sferturilor de finală cu West Ham), calificată în Cupa Germaniei, pentru 25 mai, împotriva lui Kaiserslautren, Bayer Leverkusen, club creat de compania chimică şi de medicamente Bayer, este pe val. Partida cu Werder Bremen s-a încheiat en-fanfare (5-0): Victor Boniface, Granit Xhaka şi hat-trick Florian Wirtz.