Liga Europa: Ce n-a mai trăit Anfield-ul!

0
130

Dezastru, aseară, pe Anfield: 0-3 cu Atalanta (locul 6 în Serie A) în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Europa. Un coşmar! Atalanta condusă de Gianpierro Gasperini, care surprinsese Europa, ajungând în sferturile de fianlă ale Ligii Campionilor, în 2020 (eliminată de PSG) a administrat o lecţie de neuitat „cormoranilor”, aflaţi în lupta pentru titlu. Liverpool începuse promiţător partida, cu o „dublă bară” –fapt rar- al lui Hervey Elliot (min. 26) şi un şir inimaginabil de ratări al lui Darwin Nunez din toate poziţiile. Au apărut însă greşelile uluitoare în defensivă, unde Konstantinos Tsimikas şi Joe Gomez păreau pe altă lume şi Gianluca Scamara (min. 38 şi 60) a marcat spre uluirea asistenţei. Un balon pierdut de Szoboszlai, intrat la pauză, a prilejuit majorarea scorului (min. 82) la proporţiile unui vis negru, de către Mario Pasalic. Liverpool a sângerat, deşi era avertizată de precedenta vizită pe Anfield în 2020, a aceleiaşi echipe (0-2 în faza grupelor Ligii Campionilor). Golul de onoare al lui Mohamed Salah, care ar fi oferit o mică şansă „roşilor”, a fost anulat. Incredibilă seară pe Anfield, de neuitat, prin penibilităţile ei, rar văzute. Rana rămâne nu uşor de cicatrizat.