Champions League: Dramatism şi spectacol la Paris şi Madrid

0
183

A doua seară a sferturilor Champions League a păstrat nivelul primeia, la Paris şi Madrid disputându-se două meciuri pline de spectacol şi dramatism. Pe Parc de Princes, FC Barcelona s-a impus cu 3-2 contra lui PSG, într-un joc care a semănat mult cu cel dintre Real Madrid şi Man City. Catalanii au deschis scorul prin Raphinha, în minutul 37, iar gazdele au întors rezultatul în debutul reprizei secunde prin Dembele (48) şi Vitinha (51). Barcelona a egalat prin acelaşi Raphinha, cu o execuţie rafinată, apoi Dembele a ratat dubla, când a nimerit bara, iar Christensen a adus victoria oaspeţilor, în minutul 77, imediat după ce a intrat pe teren.

Pe Wanda Metropolitano, Atletico Madrid a învins Borussia Dortmund cu 2-1. Ambele goluri ale gazdelor au avut originea în gafe mari ale defensivei nemţilor, de care au profitat sud-americanii Rodrigo De Paul (4) şi Samuel Lino (32). Borussia a redus din diferenţă în minutul 81, prin Haller, şi a mai avut două bare, a doua la ultima fază a meciului, prin  Brandt. Returul celor două partide se joacă marţi, 16 aprilie, la Barcelona şi Dortmund.