CAN: Egiptenii pleacă acasă

0
148

„Leoparzii” au învins „faraonii”, finaliştii ediţiei precedente, în optimile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni (1-1, 8-7 d.l.p.) şi vor întâlni Guineea în sferturile de finală. Lipsiţi de aportul starului lor, Mohamed Salah, accidentat şi reîntors la Liverpool pentru recuperare, egiptenii au realizat a 4-a remiză succesivă la această ediţie a competiţiei, pierzând la loviturile de departajare, cum spuneam. Scorul a fost deschis de Meschack Elia (min. 37) jucătorul lui Young Boys, cu capul din plonjon, iar egipteanul Mostafa Mohamed, de la Nantes, a adus egalarea (min. 45+1) din penalty. În debutul prelungirilor egiptenii au rămas în inferioritate numerică prin eliminarea lui Mohamed Hamdi Sharat. La executarea loviturilor de departajare portarul egiprean Abou Garbal a lovit transversala, iar omologul său de la Rodez, Lionel Mpasi a transformat. Anterior rataseră Mostafa Mohamed (Egipt) şi Artur Masuaku (R. D. Congo).