Roland Garros: Semifinale spectaculoase la feminin

0
440

Rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova (29 ani) şi cehoaica Barbora Krejcikova (23 ani), două jucătoare departe de Top 10, vor disputa mâine prima lor finală de Mare Şlem, după două semifinale de-a dreptul spectaculaose. Rusoaica a trecut de slovena Tamara Zidansek (nr. 85 mondial), după o oră şi 34 de minute (7-5, 6-3), într-o partidă în care s-a arătat mai solidă mental, pe parcursul căreia n-a fost condusă decât în debutul primului set (2-0, 2-1). După ce a trecut de Mc Hale, Tomljanovic, Sabalenka, Azarenka, Rybakina, rusoaica ce nu depăşise niciodată un sfert de finală la turnee de Mare Şlem a acces în finală. În cealaltă semifinală ceha Barbora Krejcikova (25 ani), nr. 33 mondial, a învins-o pe grecoiaica Maria Sakkari (7-5, 4-6, 9-7) după 3 ore şi 18 minute. Setul decisiv care a durat 90 de minute a avut un final epic. La 5-4 în favoarea sa, Sakkari a avut minge de meci, salvată de Krejcikova, aceasta realizând break-ul. S-a mers umăr la umăr (6-6, 7-7), de fiecare dată conducând cehoaica, care a făcut 8-7 şi apoi 9-7. Finalistele au deja câte un cec de 800.000 de euro şi 1.300 puncte WTA. Câştigătoarea turneului încasează un cec de 1,6 mil. euro şi primeşte 2.000 de puncte în clasament. Astăzi la masculin, două semifinale electrizante: Zverev – Tsitsipas şi Djokovic – Nadal.