Premier League: Tottenham, încă o dată salvată de VAR

0
419

Ca şi în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, Tottenham a fost salvată aseară, în partida cu Manchester City de… VAR. În prelungirile partidei, pe pe Etihad Stadium (54.503 spectatori) la scorul de 2-2, Jesus a marcat pentru Manchester City, dar golul a fost refuzat pentru o deviere discretă cu mâna de către Laporte. În primăvară, golul calificării, în semifinalele competiţiei C1, pentru Manchester City, realizat de Sterling, a fost refuzat pentru un offside la Aguero. Partida s-a terminat cu scorul de 3-2 pentru cetăţeni, dar Tottenham câştigase prima partidă cu 1-0. În partida de aseară marcatori au fost: R. Sterling (min. 20) S. Aguero (min. 35) repectiv Lamella (min. 23) şi Lucas Moura (min. 56), acesta din urmă egalând la… 11 secunde de la intrarea în teren. Cu toate acestea Manchester City este dată de Jose Mourinho, consultant pentru Sky Sport, favorită la câştigarea titlului. După ce şi-l-a adjudecat în 2014, 2018 şi 2019, când a mai câştigat Cupa Ligii, Cupa Angliei, Community Shield.