CM 2018: Germania – final eroic

0
379

Se va comenta multă vreme deznodământul partidei dintre Germania și Suedia, de la actuala ediție a CM din Rusia. Amenințată la pauză (0-1) cu eliminarea din competiție, la cinci zile după ce pierduse în fața Mexicului, Nationalmannschaft a scos-o, finalmente, la capăt, (2-1), în inferioritate numerică, rămânând … în cărțile calificării. A suferit, însă enorm, deși a avut o posesie de 75,6%, față de 24,4%, un raport al șuturilor la poartă de 18-7, realizând 601 pase reușite, față de 154. Cu toate acestea, jocul stereotip și, mai ales, tempoul scăzut, a convenit suedezilor, bine grupați în defensivă, atenți la recuperarea balonului și inițierea de contraatacuri tăioase. Și tactica le-a reușit: în minutul 32, Toni Kroos a pierdut balonul la mijlocul terenului, Viklor Claessen l-a angajat pe Ola Taivonen care l-a învins pe Manuel Neuer cu un lob perfect. Lovitură de teatru. Introducerea la pauză a lui Mario Gomez, în locul lui Julian Drassler, deplasarea lui Tim Wagner pe flancul stâng, verticalizarea jocului, a schimbat fizionomia partidei. Marco Reus (min 48) a egalat, jocul a căpătat consistență, finalul său devenind eroic. Boateng (min 82) a fost eliminat pentru un al doilea cartonaș galben, iar Mario Gomez a ratat incredibil (min 88), portarul Robin Olsen salvând miraculos. În prelungiri, Brand a expediat balonul în bara din dreapta bravului portar suedez și, când mai erau 19 secunde de joc efectiv, a venit lovitura decisivă: Toni Kroos, într-o combinație scurtă cu Marco Reus a marcat, la o lovitură liberă, golul eliberator. Un meci fabulos a făcut internaționalul Borussiei Dortmund, Marco Reus, titularizat în fața lui Mesut Ozil. Schimbările tactice făcute de Joachim Low pe durata jocului au dovedit că are claritate în gândire în momente de maximă tensiune. A trimis în teren o echipă “new look” fără Hummels, Chedira și Ozil. Din 1958 Germania n-a mai pierdut două meciuri consecutive la o cupă mondială. I-a trecut acum glonțul pe la ureche, cum se spune. A fost un meci frustrant, cu un final eroic. Care permite Germaniei să rămână, cum spuneam, în competiție. Suedezii mai contează acum pe un pas greșit al Germaniei în fața Coreei de Sud și, implicit pe o victorie a lor în fața Mexicului, deși calculele au multe variabile.