Preliminariile CE de tineret, grupa a 9-a – Tineretul, eşec drastic în Franţa

0
268

Echipa de tineret a României a pierdut, joi seara, cu 3-0, meciul disputat la Nantes cu reprezentativa similară a Franţei în preliminariile CE de tineret. Pentru gazde au marcat Cabella (38), Lacazette (78), Corchia (80), iar în minutul 89 Grozav fiind eliminat pentru al doilea galben. Selecţionerul Emil Săndoi a folosit formula: Pena – Râpă, Fl. Ilie, Muth (57 Mustaţă), Beţa – Mladen – Alexe, C. Matei (72 Buhuşi), Maxim, Enache (46 Grozav) – Buş. De partea cealaltă, selecţionerul francez Eric Mombaerts i-a utilizat pe: Ahamada – Corchia, Mavinga, Mirin, Varane, Guilavogui, Cabella (77 Monrose), Coquelin, Lacazette (73 Sanogo), Kakuta (64 Bulot), Sunu. „Mă aşteptam pe undeva să se întâmple ce s-a întâmplat. Am avut o primă repriză bună, dar primele două goluri ale lor au fost marcate erorile noastre. Per total, din punct de vedere tactic, băieţii au respectat sarcinile pe care le-am trasat şi aş putea să-i felicit pentru dăruire. Din cauza lipsei unui ritm de joc susţinut, nu am făcut faţă. Avem jucători din liga a II-a, unde ritmul este scăzut, iar cei de primă ligă prind echipa foarte puţin. În schimb, Franţa are titulari în prima ligă şi aveau un ritm fantastic. Elevii mei mi-au mărturisit că erau foarte obosiţi, că un aşa nivel nu au mai întâlnit. Asta este o problemă a fotbalului românesc, lipsa de pregătire fizică şi cea a soluţiilor” a spus Săndoi.