Volei, Divizia A1 (f) / Craiovencele au luat un set liderului

0
287

Voleibalistele de la SCM „U” Craiova au pierdut meciul disputat în Sala Sporturilor „Ion Constantinescu” în cadrul etapei a 14-a a Diviziei A1, în faţa liderului Ştiinţa Bacău, scor 1-3, pe seturi 9-25, 23-25, 25-21, 18-25. Fetele pregătite de Mircea Dudaş au început prost, fiind zdrobite în runda inaugurală de echipa care a pierdut un singur joc până acum, cu 3-2. Băcăuancele au început în forţă şi au cedat doar 9 puncte într-un set-blitz. În cel secund, craiovencele s-au luptat până la final cu adversarele, care l-au adjudecat la limită. Gazdele nu au căzut psihic şi au continuat jocul bun în setul 3, pe care l-au câştigat şi pe fondul unei relaxări a liderului. Galan a avut o serie bună la serviciu, iar Pereyra nu a mai fost blocată permanent, aşa cum se întâmplase până atunci. A fost singura sclipire a SCM-ului, fiindcă echipa lui Florin Grapă a pus capăt jocului în 4 seturi, după o oră şi 40 de minute de la start, câştigând toate punctele puse în joc. „Am întâlnit, în opinia mea, cea mai puternică formaţie din campionat. Am început timid. Fetele au început cu trac şi asta ne-a costat în primul set. După aceea fetele au dovedit că pot evolua de la egal la egal cu adversarele lor. Le felicit că au dovedit, în multe momente că pot pune probleme oricărei formaţii din campionat. Poate şi cu puţină şansă, şi dacă eram şi mai atenţi în finalul setului doi, rezultatul ar fi fost cu totul altul” a declarat Mircea Dudaş, care le-a utilizat sâmbătă pe: Sorina Buz, Mihaela Ilina, Aline Galan, Adriana Boni, Aylin Pereyra, Adriana Vâlcu şi Ioana Pristavu – libero, intrând pe parcurs şi Ramona Postea. SCM Craiova ocupă locul 8 în clasament, cu 15 puncte, în condiţiile în care este aproape imposibil să coboare mai mult, iar dacă şi-l va păstra va juca în play-off tot cu Ştiinţa Bacău. Miercuri, de la ora 19, într-un meci din etapa a 15-a, fetele lui Dudaş vor juca în deplasare cu CSM Bucureşti, ocupanta locului 5.