Cupa Africii / Campioana Zambia nu a trecut de grupe

0
300

După un turneu final de senzaţie anul trecut, în Gabon şi Guineea Ecuatorială, unde s-a impus neverosimil, naţionala Zambiei, condusă de acelaşi Herve Renard, a fost eliminată încă din faza grupelor. În meciul decisiv, la Nelspruit, „Gloanţele de cupru”  nu au reuşit decât o remiză albă în faţa Burkinei Faso şi au părăsit competiţia. În schimb, cei din Burkina Faso au reuşit să ajungă pentrru prima dată în sferturi după 1998, atunci când au organizat competiţia, iar acolo vor întâlni Togo sau Tunisia. În celălalt meci al grupei, la Rustenburg, Nigeria a învins Etiopia cu 2-0, datorită a doua penalty-uri obţinute şi transformate de jucătorul lui Chelsea, Victor Moses (79, 90). „Supervulturii” nu au reuşit însă să evite o confruntare în sferturi cu Coasta de Fildeş, câştigătoarea grupei D, ale cărei ultime partide s-au jucat aseară. „Am în cap o tactică prin care putem să-i eliminăm pe ivorieni, chiar dacă ei sunt favoriţi, sper ca jucătorii să-l pună în practică”, a declarat antrenorul Nigeriei, Stephen Keshi. Clasamentul final al grupei C este: 1. Burkina Faso 5p, 2. Nigeria 5p, 3. Zambia 3p, 4. Etiopia 1p. Programul sferturilor este: Africa de Sud – Mali, Ghana – Capul Verde, Nigeria – Coasta de Fildeş, Burkina Faso – Togo/Tunisia.