![casa baniei](https://www.cvlpress.ro/wp-content/uploads/2011/09/casa-baniei-300x200.jpg)
Prin Rezoluţia 45/106 a Adunării Generale a ONU din 1991, 1 octombrie a fost declarată Ziua Internaţională a Persoanelor Vârstnice, fiind marcată în toate statele membre ale forului mondial, ca o dovadă a preţuirii şi respectului pentru aceste persoane.
«Cu fiecare zi suntem cu toţii mai în vârstă, cu o zi mai aproape de veşnicie. Pentru o categorie de semeni ai noştri, vârstnicii, această unitate de măsură a vremelniciei este mai gravă, pentru că este mai grea. Tocmai de aceea pe 1 octombrie este celebrată Ziua Internaţională a Persoanelor Vârstnice, pentru a ne sensibiliza asupra condiţiei, respectabile şi vulnerabile, a acestor persoane, pentru a ne manifesta solidaritatea cu dânşii, mai ales în aceste vremuri de încercare», spun reprezentanţii Muzeului Olteniei, instituţie care se înscrie în programul manifestărilor dedicate acestui eveniment.
![expo 1](https://www.cvlpress.ro/wp-content/uploads/2011/09/expo-11-300x200.jpg)
Astfel, muzeul va organiza chiar mâine, 1 octombrie, începând cu ora 10.30, Ziua Porţilor Deschise la Casa Băniei – Secţia de Etnografie (strada „Matei Basarab” nr. 16). De asemenea, cei interesaţi vor putea vizita şi Secţia de Ştiinţele Naturii (strada „Popa Şapcă” nr.8) şi expoziţia temporară a Secţiei de Istorie-Arheologie (clădirea nouă, strada „Madona Dudu” nr. 14). Intrarea va fi gratuită, iar programul de vizitare se va prelungi până la ora 19.00.